Živočišné uhlí (aktivní uhlí) - první volba na průjmy


obrázek Živočišné uhlí (aktivní uhlí) - první volba na průjmy
Živočišné uhlí (carbo activatus, carbo medicinalis, carbo adsorbens) je netoxické léčivo a mělo být první volbou při akutních průjmech způsobené dietní chybou nebo při méně závažných střevních infekcích způsobených viry a bakteriemi. Řadí se mezi tzv. střevní adsorbencia. Jde o pomocná léčiva, podávaná u průjmu, jelikož mají schopnost vázat různé látky, např. toxiny.

Živočišné uhlí je povrchově aktivní látka, která se v trávicím ústrojí nevstřebává, ale váže na sebe střevní plyny, hnilobné produkty, bakterie, toxiny, různé toxické produkty metabolismu, léčiva a jiné chemické sloučeniny.

Mimo léčby průjmů se může používat i při léčbě zánětu zažívacího traktu, nadýmání, nadměrného střevního kvašení, vředů v trávicím traktu atd.

Užívání živočišného uhlí


  • Dětem do 3 let senedoporučuje, pro ně je vhodnější alternativou látka diosmectit obsažená např. v sáčcích Smecta.
  • Dospělým i dětem od 3 let se obvykle podává 600 - 1500 mg živočišného uhlí 3 až 4krát denně. V případě přípravku Carbo medicinalis, které obsahuje 300 mg živočišného uhlí v jedné tabletě to vychází na 2 - 5 tablet za den.

Při užívání živočišného uhlí s ostatními léčivy je nutné dodržovat interval v podání alespoň dvě hodiny. Živočišné uhlí může totiž snížit absorpci jiných důležitých léčiv z trávicího traktu.

Ženy, které používají perorální hormonální antikoncepci, by se v období užívání živočišného uhlí měly pojistit i jinou formou antikoncepce.

Současná konzumace zmrzliny nebo čokolády může také snižovat absorpční schopnost živočišného uhlí.

Tablety živočišného uhlí se mají předem rozkousat a zapít sklenicí vody.

U dětí je vhodné živočišné uhlí rozdrtit nebo jej nechat rozpadnout v malém množství vody. Vzniklou suspenzi je po vypití ještě nutno zapít sklenicí vody nebo hořkého čaje.

Živočišné uhlí způsobuje černé zbarvení stolice.

Živočišné uhlí se nedá použít vždy, neboť jen málo váže vysoce ionizované soli železa, lithia, thalia, kyanidy, alkoholy (metanol, etanol), glykoly (etylenglykol - Fridex) a rozpouštědla obsahující ropné produkty. V řadě dalších případů ale podání několika tablet živočišného uhlí zamezí rozvoji příznaků otravy, nebo alespoň průběh otravy zmírní. Proto nezapomeňte vybavit svoji domácnost alespoň jedním balením živočišného uhlí.

Akutní otravy, které hrozí zejména u malých dětí, mohou být velmi nebezpečné. Pokud dojde k otravě, ihned by měl být kontaktován lékař nebo toxikologické centrum.mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára