Výběr postele, matrace a roštu


obrázek Výběr postele, matrace a roštu
Výběru postele bychom měli věnovat velkou pozornost. Na posteli se nemá šetřit, neboť v posteli trávíme třetinu svého života. Pokud tuto dobu nestrávíme kvalitně, zničíme si páteř.

Velice důležité je, promyslet si, kam nejlépe postel v bytě umístit. Byty panelákových typů bohužel mnoho možností nenabízejí. Je-li to možné, měla by hlava spícího směřovat na sever nebo na západ, z lůžka by mělo být vidět na dveře. Postel by v žádném případě neměla být v rohu za dveřmi nebo na spojnici mezi vstupem a oknem. Důležité je i čelo postele, které chrání stěnu a zútulní pokoj. Mělo by být nedílnou součástí postele. Vyrobit ho lze ze dřeva či textilie, jeho výška by měla být do 35-40 cm nad horní rám postele.

Matrace lze rozdělit na pružinové a matrace bez pružin.

Pružinové matrace:


  • Bývají vyplněné latexem, ovčí vlnou, kokosovým vláknem, velbloudí srstí
  • Jsou vhodné pro postele s pevným podkladem. Ocelové pružiny zajistí rovnoměrné rozložení hmotnosti spícího člověka. Zároveň vytvářejí i přiměřený protitlak.

Kvalita pružinových matrací závisí na typu použité pružiny a na způsobu čalounění.

Rozeznáváme:


  • klasické bonell pružiny, které jsou nejpoužívanější. Jsou již vyráběné se zónovou tvrdostí. Pod ramenem a kolenem ležícího je pružina měkčí. Matrace s tímto jádrem jsou velmi vzdušné a cenově nenáročné.
  • taštičkové pružiny. Ty jsou měkčí než bonell pružiny a díky své konstrukci se lépe přizpůsobují tvaru těla.

Nepružinové matrace:


  • Matrace bez pružin mohou být plněné latexem nebo kombinované z několika vrstev, z nichž každá plní jinou funkci. Tyto sendvičové matrace jsou vhodné pro lamelový polohovatelný rošt.

Latexová pěna je přírodní produkt a je zcela zdravotně nezávadná. Neobsahuje žádné látky podporující karcinogenní onemocnění. Latex je antibakteriální, zabraňuje množení roztočů a tím je velice vhodný i pro alergiky.

Rošty:


V současnosti se na našem trhu objevují dva typy roštů.
  • lamelový
  • bodový rošt

Určujícími vlastnostmi roštů je šířka lamel, jejich počet, vzájemná vzdálenost, druh dřeviny.

Lamelový rošt:


Lamelové lišty se od sebe navzájem liší uložením lamel z vrstveného dřeva. Lamely, které jsou uloženy nepružně se přizpůsobují zátěži jen vlastní pružností (ve středu lůžka, na okrajích jen velice málo). Lamely, které jsou v pružných bocích pruží tišeji a po celé šířce.

Bodový rošt:


U těchto typů roštů jsou na pružných tyčích z plastů, na lamelách nebo laťkách v řadách uloženy kroužky, čtverce, obdélníky. Jedná se o méně známý rošt s multitorzním pružením. Pružné lamely nesou trojramenné křidélkové pružiny s terčíky. Tlak těla se proto rozloží do více bodů.

Související odkazy:
Dětské postýlky-palandy
Cestovní postýlka

obrázek Výběr postele, matrace a roštu


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára