Poporodní komplikace u novorozenců


obrázek Poporodní komplikace u novorozenců
Příchod dítěte na svět nemusí být vždy bezproblémový. Miminko se může narodit předčasně, může mít nízkou porodní váhu, těžkou novorozeneckou žloutenku, nebo dokonce vrozený zápal plic. Je proto vhodné, aby se budoucí rodiče předem seznámili s možnými komplikacemi a věděli, že zkušený porodník tyto komplikace včas rozezná a podnikne okamžitě kroky k jejich zdárnému řešení.

Možné porodní a poporodní komplikace u novorozence:


  • vdechnutí plodové vody – častěji se vyskytuje u dětí, které přicházejí na svět po plánovaném termínu porodu. V plodové vodě bývá již obsažena smolka (první stolice dítěte), která se do plodové vody uvolňuje z nedostatečného prokrvení dítěte z důvodu nedostatku kyslíku v děloze. U takto postižených dětí se provádí výplach plic a poskytuje se jim dechová podpora.
  • zánět spojivek
  • chlamydiový zápal plic
  • V obou případech je miminko nakaženo od matky během porodu.Důvodem jsou bakterie Chlamydia trachomatis, kterými je krček dělohy a porodní kanál rodičky infikován. Chlamydiová infekce se léčí pomocí vhodných antibiotik.
  • otrava krve, která se dále dělí na "časnou a pozdní novorozenecká sepsi“
    • Časná sepse u novorozence nastává do 24 - 72 hodin po porodu. Mezi její projevy patří - dechové potíže, špatné prokrvení dítěte, zrychlení tepové frekvence, změny tělesné teploty, dítě nesnáší jídlo. Tento druh otravy krve se léčí antibiotiky.
    • Pozdní sepse má stejné projevy jako časná novorozenecká sepse, ale projevy jsou méně intenzivní. Děti jsou slabé, drobné, jejich imunitní systém je nezralý. Nejčastěji se vyskytuje u nedonošených dětí. Léčba probíhá v nemocnici.


Související odkazy:
4 hlavní fáze porodu / 3 porodní doby
Hmotnostní úbytek novorozence po porodu

obrázek Poporodní komplikace u novorozenců


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára

Výběr zboží z dětského bazaru
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára