Bezproblémové trávení


obrázek Bezproblémové trávení
Univerzální recept na bezproblémové trávení pro všechny neexistuje. Naše trávení ovlivňuje mnoho faktorů, mezi něž patří například:

  • jíme-li pravidelně
  • co obsahuje naše strava
  • v jakém stavu máme střevní mikroflóru
  • jak dobře rozmělňujeme potravu
  • jak jsme staří
  • zda se dostatečně hýbeme
  • jak často jsme vystaveni nadměrnému stresu

Většina lidí, hlavně žen, dělá ve skladbě svého jídelníčku zásadní chybu v jednostranně orientované stravě, a to hlavně z důvodu vidiny ideální postavy s co nejnižší vrstvou podkožního tuku (jak správně držet různé diety najdet zde).

Sacharidy tak výrazně převažují nad bílkovinami a tuky. Tato strava má negativní vliv na naši střevní mikroflóru. Z tlustého do tenkého střeva se dostávají kmeny bakterií, které zabraňují vstřebávání živin a naopak podporují proces zahnívání a kvašení, což se projevuje nadýmáním, častým říháním, páchnoucími větry a mnohdy i přibýváním na váze.

Jednostranný jídelníček s vysokým obsahem sacharidů obsahuje např. samotné musli, rýži, brambory, těstoviny, pečivo, ale i v ovoci je velké množství jednoduchých cukrů, tedy opět sacharidy, i když jiný druh.

Řešením může být, že se budeme snažit, aby základní složky potravy (sacharidy, bílkoviny a tuky), byly v našem jídelníčku zastoupeny rovnoměrně. To bude mít příznivý vliv na lepší složení střevní mikroflóry a tedy i trávení.

Co to znamená v praxi? Například oblíbené musli zařadíme společně s bílým jogurtem nebo mlékem, k pečivu přiložíme plátek dušené šunky, k masu použijeme jako přílohu salát. Tedy ani ovoce a zeleninu nebudeme konzumovat samotné, ale vždy přiřadíme k jinému vhodnému jídlu.

Jíst je potřeba pravidelně, nejlépe pětkrát denně v menších porcích. Je také nutné jídlo více vnímat, snažit se nehltat, každé sousto pečlivě rozkousat a patřičně si jej vychutnat.

Vhodné je zařadit potravinové doplňky s dostatečným množstvím probiotik. Ty jednak posilují imunitu, ale zároveň působí dezinfekčně, upravují pohyblivost střev, optimalizují střevní mikroflóru, vytvářejí nepříznivé prostředí pro patogenní a hnilobné mikroby, a tak zlepšují stravitelnost potravy.

Jako lék se jistě osvědčí i pohyb, neboť zvýšená tělesná aktivita stimuluje pohyb střev, čímž se zlepšuje trávení.

Budete-li se držet našich doporučení, vaše trávicí potíže v krátké době ustoupí.

I když nebudete jíst méně než dříve, překvapí vás během několika týdnů nečekaný úbytek na váze.

Související odkazy:
Probiotika a prebiotika
Rozpustná vláknina

obrázek Bezproblémové trávení


mimi bazar dělící čára
mimi bazar dělící čára
těhotenství, porod a rodina
dělící čára
mimi bazar dělící čára
dělící čára
mimi bazar dělící čára
Naše porodnice
přehled porodnic v ČR, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu), seznamka pro maminky a těhotné ženy.

Naše antikoncepce
přehled všech druhů a metod antikoncepce - přirozené a hormonální metody, kondomy, nitroděložní tělíska, atd.

Radůzy recepty

Pěkný den - navigátor pro aktivní rodiny s malými dětmi

Outdoorové oblečení pro děti
mimi bazar dělící čára